Деспресорна (антигелева) присадка в дизель!!!
Поки температура палива нормальна, парафіни знаходяться в зрідженому стані і ніяк не можуть вплинути на загальний стан палива і на його плинність, як і на інші характеристики. Як тільки температура знижується до певного рівня (для кожного типу палива існує свій температурний межа), з парафінами починають відбуватися дивні метаморфози.
Спочатку дизельне паливо починає мутніти. Це прямо вказує на те, що парафіни в дизпаливі почали гуснути. Але спочатку загустіння відбувається на рівні поодиноких молекул. Однак якщо температура продовжує падати, молекули парафінів починають з’єднуватися між собою з природних причин.
Для того щоб уникнути негативного ефекту загустіння, в дизельне паливо додають присадки з депресорним або антигелевим ефектом. В результаті додавання препарату, паливо стає більш стійким до сильних морозів.
Таку присадку слід додавати в літнє дизельне паливо, коли на вулиці можливі заморозки. Досить часто депресорні присадки комбінують з іншими типами присадок.
Антигелеві присадки не тільки підвищують морозостійкість дизельного палива, але і не дають воді, яка хоч і у невеликих кількостях, але міститься в дизельному паливі, замерзати всередині паливних магістралей, створюючи крижані пробки.
Слід зауважити, що депресорні присадки для дизельного палива не здатні вплинути на паливо, яке вже стало каламутним. Тобто процес загустіння парафінів вже почався. Присадка може вплинути тільки на парафіни, які знаходяться в рідкому (розчиненому стані).
Існує думка, що антигелеві присадки здатні перетворити літнє дизельне паливо в зимове. Це не відповідає дійсності. Присадка здатна тільки поліпшити стан палива і знизити пороги замерзання і пороги фільтрації.